Wycieczka do Bułgarii – co warto wiedzieć?

Wycieczka do Bułgarii

Jak głosi stare powiedzenie: co kraj, to obyczaj. Pół biedy, kiedy mieszkasz w hotelu i stronisz od kontaktów z autochtonami, ale jeżeli jesteś osobą towarzyską i lubisz poznawać obcą kulturę, powinieneś wiedzieć co nieco o zachowaniach mieszkańców danego kraju. Planujesz wczasy w Bułgarii? Poznaj zwyczaje Bułgarów jeszcze przed wyjazdem.

Bułgaria to Bałkany, a jak Bałkany to rakija – najpopularniejszy w tych rejonach alkohol. Nie, nie wypija się go duszkiem jak naszą rodzimą czystą, ale delektuje się niewielkimi łyczkami, najczęściej do kolacji. Oczywiste jest, że rakija sklepowa i rakija domowa różnią się znacznie, przede wszystkim zawartością alkoholu. Warto o tym pamiętać, popijając domowej roboty rakiję z gospodarzem, która z pewnością może mieć znacznie więcej procentów, niż widniejące 40% na etykiecie butelki ze sklepu...

Rakija to narodowy trunek Bułgarów, który pije się powoli, delektując się małymi łyczkami.

Jesteś na wakacjach w Bułgarii, wchodzisz do restauracji i zamawiasz czarną herbatę – całkiem naturalna sprawa, ale nie w tym kraju. Dlaczego? Bułgarzy po prostu nie piją herbaty, chyba że w wyjątkowych sytuacjach, do których należy choroba. Herbata jest więc w Bułgarii w pewnym sensie lekarstwem, którego powinno zażywać się sporadycznie, a nie ja u nas – dla przyjemności przy śniadaniu, kolacji czy w ciągu dnia. Zanim wyjedziesz na wakacje do Bułgarii i umówisz się z Bułgarem na kawę, zarezerwuj sobie sporo czasu. W Bułgarii picie kawy to kult, porównywalny do picia herbaty w Japonii. Nie tyle chodzi o obrządek, co o... czas. Może to mało prawdopodobne, ale małą filiżankę kawy można pić nawet przez kilka godzin. Co istotne – kawy z mlekiem nie zamówisz. Tradycyjne espresso – proszę bardzo.

Tak, czyli nie – nie, czyli tak. O tym chyba wie każdy, kto chociaż raz spędził urlop w Bułgarii. Chodzi o potakiwanie lub zaprzeczanie, wyrażane poprzez kiwanie głową. Uwaga! ‘Nie’ wyrazisz kiwając głową twierdząco, ‘tak’ – kiwając głową przecząco. Może nie jest to bardzo skomplikowane, ale mając na uwadze, że wszystko jest odwrotnie, można się łatwo pomylić.

Herbatę w Bułgarii pija się sporadycznie, zazwyczaj podczas choroby. Bułgarzy traktują ją jako lekarstwo.

Pamiętaj, Bułgarzy to naród szczególnie gościnny, wiec jeżeli zdarzy się, że na swoich wakacjach w Bułgarii zostaniesz zaproszony do prywatnego domu, aby wspólnie spożyć kolację lub obiad – nie odmawiaj. Odmową bardzo urazisz gospodarza. Po prostu skorzystaj z zaproszenia. Takie spotkania to doskonała okazja do poznania ciekawej kultury Bułgarów.

Odsłony: 2681

Centrum Podróży Przy Skarpie

ul. Sienkiewicza 51, Grodzisk Mazowiecki 22 734 50 90 22 734 50 91 [email protected]

Nasze biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00.