Zanim wyjedziesz na wycieczkę do Chin

Zanim wyjedziesz na wycieczkę do Chin

Bez wątpienia Chiny są jednym z państwa najbardziej odległych nam kulturowo. Wyraźne zróżnicowanie zwyczajowe i kulturowe widać również w obrębie samych Chin, w których żyje ponad 50 narodowości! Warto zatem – jeszcze przed wyjazdem do Chin – poznać niektóre zachowania i typowe zwyczaje mieszkańców tego kraju. Niektóre mogą być nawet zaskakujące...

Wybierając się w podróż do wyraźnie odmiennego kulturowo kraju trzeba być przygotowanym na różnego rodzaju sytuacje. Zachowanie, które nam wydaje się normalne, dla mieszkańca takiego kraju jak Chiny, może zostać odebrane zgoła inaczej.  Weźmy za przykład spożywanie posiłku. Jeżeli wybierzesz się na zorganizowaną wycieczkę do Chin, raczej mało prawdopodobne jest, że będzie Ci dane zjeść obiad w towarzystwie chińskiej rodziny, ale jeżeli taki zaszczyt Cię spotka, dobrze jest wiedzieć, że:

  • kolejność ma znaczenie – pierwszy zaczyna jeść gospodarz domu,
  • jemy na raty – pałeczki podczas spożywania posiłku należy co jakiś czas odkładać, szczególnie podczas rozmowy i sięgania po kolejne dania,
  • nie „czyścimy” misek – dobrze jest, kiedy spróbujesz każdego dania, ale nie zjesz wszystkiego do końca,
  • niestosowane dźwięki przy stole są mile widziane – do takich na pewno należy mlaskanie oraz inne odgłosy, które mogą wymknąć się podczas spożywania posiłku – w naszej kulturze uważane za nieeleganckie, w kulturze chińskiej – wręcz przeciwnie, są jasnym sygnałem dla gospodarza, że potrawa bardzo nam smakuje.

Liczby szczęśliwe dla Chińczyków to 6 i 8, brzmiące podobnie do słów oznaczających pomyślność.

Oczywiście, wchodząc do chińskiego domu, podobnie jak do świątyni – koniecznie zdejmij buty. 

W każdym z narodów drzemią jakieś przesądy. Chińczycy nie są pod tym względem wyjątkiem, dlatego będąc na wycieczce w Chinach, szczególną wagę powinieneś przykładać do... liczb. Może przydać Ci się informacja, że szczęśliwe numery dla Chińczyków to 6 i 8, które mają brzmienie podobne do słów oznaczających pomyślność. Liczba, którą Chińczycy najchętniej usunęliby z systemu dziesiętnego to 4, której wymowa brzmi niemal identycznie jak wymowa słowa ‘śmierć’. Nieszczęśliwej trzynastki nikt się w Chinach nie obawia, natomiast czwórki każdy Chińczyk unika jak ognia.

Uśmiechnięty Chińczyk nie zawsze jest zadowolony, ale często wyraża w taki sposób swoje zakłopotanie i zmartwienie.

Chińczycy lubią prezenty. Pewnie, kto ich nie lubi. Dawanie prezentu Chińczykowi nie jest jednak sprawą taką prostą. Na ogół obdarowywany odmawia przyjęcia podarunku, ale nie możesz się tym zrażać. Wręcz przeciwnie – musisz nalegać do momentu, aż prezent zostanie przyjęty. Takie postępowanie jest bardzo dobrze widziane, podobnie jak wręczanie prezentu i odbieranie go dwiema rękami, co jest wyrazem szacunku. Znaczenie ma również kolor opakowania. Wybieraj czerwony, złoty, srebrny lub różowy; kolor biały i czarny kojarzony jest ze śmiercią i żałobą.

Do ciekawych zachowań należy również chiński uśmiech. Wbrew naszym przyzwyczajeniom, nie zawsze wyraża on szczęście, ale często może być oznaką zakłopotania i zmartwienia – dobrze jest o tym pamiętać, wybierając się na swoją pierwszą w życiu wycieczkę do Chin.

Odsłony: 577

Centrum Podróży Przy Skarpie

ul. Sienkiewicza 51, Grodzisk Mazowiecki 22 734 50 90 22 734 50 91 [email protected]

Nasze biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00.