Kiedy najlepiej planować wyjazd do Japonii?

Kiedy pojechać na wycieczkę do Japonii?

W Japonii, poza wyspą Riukiu i południową częścią Kiusiu, można wyróżnić cztery pory roku. Każda ma swój niezaprzeczalny urok i jak wszystko – każda ma plusy i minusy. Planując wycieczkę do Japonii warto zatem wziąć pod uwagę nie tylko średnią temperaturę w danym okresie, ale również ryzyko wystąpienia opadów, piękno tego kraju o danej porze roku czy festiwale, święta oraz inne ciekawe wydarzenia.

Japonia pod względem klimatu jest dosyć mocno zróżnicowana. Klimat umiarkowany panuje na północy kraju, podzwrotnikowy (subtropikalny) obejmuje środkową część wyspy Honsiu aż po południowe krańce wysp Kiusiu i Sikoku, natomiast klimat zwrotnikowy rozciąga się na terenach południowych (Kiusiu i okoliczne wyspy Okinawy). Dodatkowo na Japonię oddziałuje również klimat monsunowy. Co z tego wynika? Sezonowe pojawianie się silnych wiatrów oraz opadów o wysokim natężeniu. Kiedy zatem wybrać się najlepiej na wycieczkę do Japonii?

Wycieczka do Japonii wiosną – Kraj Kwitnących Wiśni

Wiosna w Japonii trwa od drugiej połowy marca do drugiej połowy czerwca. Wiele osób na podróż do Japonii wybiera właśnie tę porę roku ze względu na pięknie kwitnące ozdobne drzewa wiśniowe - sakury. W tym okresie praktykowane jest również hanami – japoński zwyczaj podziwiania piękna kwiatów oraz organizowane są liczne festiwale kwiatów. Japonia cała kwitnie i przypomina kolorowy bajkowy świat. Warto jednak pod uwagę wziąć fakt, że w tym czasie (koniec kwietnia – początek maja) zaczyna się w Japonii Golden Week – tydzień ważnych świąt, m.in. państwowych, co często wiąże się z utrudnieniami w przemieszczaniu się (korki, tłok, brak biletów).

Wycieczka do Japonii latem – pełnia sezonu

Lato w Japonii trwa od połowy czerwca do połowy września i jest to okres równie często wybierany na podróż do Japonii co wiosna, ze względu na pełnię sezonu urlopowego. Warto jednak wiedzieć, że temperatury latem mogą znacznie przekraczać 30º C,  a w lipcu rozpoczyna się pora deszczowa, przynosząc wilgotność powietrza sięgającą nawet 90%. Dla wielu osób w takich warunkach zwiedzanie jakiegokolwiek kraju staje się po prostu uciążliwe. Warto natomiast dodać, że jest to jedyna pora roku, kiedy w okresie od początku lipca do końca sierpnia można oficjalnie wejść na Fudżi – najwyższy szczyt Japonii. W tym czasie odbywa się również w Japonii wiele ciekawych wydarzeń i festiwali.

Wycieczka do Japonii jesienią – Japonia w odcieniach czerwieni

Jesień w Japonii trwa od połowy września do połowy grudnia i ze względu na zdecydowanie przyjaźniejszą temperaturę (w porównaniu do upalnego lata) oraz piękne kolory – też przyciąga rzesze turystów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że we wrześniu i październiku do wybrzeży Japonii docierają tajfuny, połączone z gwałtownymi ulewami. Dobrze jest zatem wybrać się w podróż do Japonii jesienią w listopadzie, kiedy Japonia płonie czerwienią liści klonów, a pogoda jest bardziej przyjazna dla turystów.

Wycieczka do Japonii zimą – bajkowe śnieżne krajobrazy

Zima w Japonii trwa od drugiej połowy grudnia do początku marca i charakteryzuje się dosyć częstymi opadami deszczu i śniegu. Duża wilgotność powietrza sprawia, że odczuwalna temperatura jest o wiele niższa od faktycznej.  Zimą w Japonii nie brakuje jednak pięknych widoków i możliwości uprawiania sportów zimowych. Na uwagę zasługuje również Festiwal Śniegu organizowany co roku w Sapporo, podczas którego powstają ze śniegu prawdziwe dzieła sztuki – potężne rzeźby, m.in. zamków, dinozaurów czy piramid, z których część wysoka jest nawet na kilka pięter!

Pamiętajmy jednak, że japońskie pory roku nie występują praktycznie na Okinawie. Dobra pogoda przez cały rok na ogół panuje też na archipelagu wysp Riukiu. Jeżeli jednak planujesz wycieczkę w inne rejony Japonii, na stosunkowo dobrą, bezdeszczową  i stabilną pogodę możesz liczyć od końca września do listopada oraz od połowy marca do maja.

Odsłony: 525

Centrum Podróży Przy Skarpie

ul. Sienkiewicza 51, Grodzisk Mazowiecki 22 734 50 90 22 734 50 91 [email protected]

Nasze biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00.