Nadbałtyckim szlakiem – atrakcje turystyczne

Litwa Wilno zamek twierdza

Powodów, dla których warto wybrać się na wycieczkę do krajów bałtyckich, czyli na Litwę, Łotwę i do Estonii, jest co najmniej kilka. Piękna przyroda utrzymana w naturalnym stanie, ciekawe zabytki oraz przyjaźnie nastawieni tubylcy.  Wakacje na Litwie, Łotwie lub w  Estonii – pomimo tego, że położone nad dobrze znanym nam Morzem Bałtyckim, mogą przynieść wiele nowych i niezapomnianych wrażeń.

Kraje bałtyckie – trzy państwa położone nad Bałtykiem o trzech różnych charakterach i trzech różnych stolicach. Wiele je łączy i wiele dzieli, ale wspólny mianownik brzmi: interesujące, zachwycające, ciekawe. Litwa, Łotwa czy Estonia są dobrym wyborem zarówno dla tych, co kochają piaszczyste plaże, wolne od natłoku turystów (nawet w sezonie), jak i amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury, a także miłośników zabytków i ciekawych miejsc zapomnianych przez czas. Na wycieczkę do krajów bałtyckich warto zatem zarezerwować sobie minimum tydzień.

Wieża Giedymina to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wilna i jednocześnie symbol narodowy Litwinów.

Jeżeli zdecydujesz się na wycieczkę na Litwę, musisz zajrzeć do Wilna. Przepiękna, duża starówka (trzykrotnie większa niż w Krakowie), która przetrwała w stanie nienaruszonym II Wojnę Światową oraz radziecką okupację, robi naprawdę duże wrażenie! Snując się po zabytkowych dziedzińcach i tajemniczych zaułkach Starego Miasta nie przegap kilku najważniejszych zabytków, do których należą m.in.: katedra wileńska – katolicka bazylika w Wilnie, w której spoczywają ciała książąt litewskich i królów Polski, gotycka Ostra Brama (brama miejska) z fragmentem muru obronnego oraz liczne baszty i fortyfikacje miejskie. Na planie wycieczki po Wilnie powinien znaleźć się także jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miasta i jednocześnie symbol narodowy Litwinów – Wieża Giedymina, pozostałość po Zamku Górnym.  Z tarasu wieży można przy dobrej pochodzie podziwiać piękną panoramę miasta. Oczywiście na Litwie znajdziesz oprócz Wilna wiele innych miejsc i miast wartych zobaczenia.

Do najciekawszych zabytków Łotwy należy Zamek Ryski z XIV wieku, dziś pełniący rolę siedziby trzech muzeów ryskich.

Wycieczka na Łotwę może być niezapomnianą atrakcją dla każdego turysty, szczególnie gdy zwiedzanie Łotwy zaczniesz od Rygi. Zielona i pięknie położna nad rzeką Dźwiną stolica Łotwy może poszczycić się m.in. pięknymi parkami, z których każdy stanowi odrębne dzieło sztuki stworzone wespół z naturą. Do najciekawszych zabytków miasta bezsprzecznie należy Zamek Ryski z XIV wieku, który wykorzystywany był w różnych celach - m.in. jako siedziba rosyjskich władz gubernialnych, pałac prezydencki w okresie międzywojennym, by dziś pełnić rolę siedziby trzech łotewskich muzeów. Warto zobaczyć również kościół św. Piotra i kościół św. Jakuba, a także katedrę z XIII wieku.  W Rydze znajdziesz także typowe dla krajów bałtyckich gmachy kupieckich gildii. Nie przegap średniowiecznych mieszczańskich kamieniczek – Trzech Braci, znajdujących się w pobliżu kościoła św. Jakuba. Warto dodać,  że Ryga to jedno z największych w Europie skupisko architektury secesyjnej.

Ze wzgórza Toompea – najstarszej części Tallina, można nasycić oczy  piękną panoramą starówki tego miasta.

Ostatni z krajów bałtyckich – Estonia ma tak naprawdę dwie stolice. Właściwą jest Tallin, kulturalną – Tartu. Jeżeli wybierzesz się na wycieczkę do Estonii po prostu zobacz jedną i drugą. W Tallinie na uwagę na pewno zasługują stare mury obronne, pochodzące z XIII wieku, które otaczają  Stare Miasto. Wbrew pozorom jest co oglądać, bowiem obronnych murów zachowało się aż 70%,  w tym ponad 20 baszt. Obowiązkowym punktem, nie tylko widokowym, powinien być również zamek na wzgórzu Toompea, z którego można nasycić oczy  piękną panoramą starówki Tallina. Niezwykłych miejsc przewodniki podają znacznie więcej, ale opisywanie ich może przypominać tłumaczenie osobom, które nigdy nie jadły malin, jaki jest ich smak. Trzeba po prostu zaplanować wyjazd do Estonii i przekonać się samemu, jaki piękny jest ten kraj!

Odsłony: 638

Centrum Podróży Przy Skarpie

ul. Sienkiewicza 51, Grodzisk Mazowiecki 22 734 50 90 22 734 50 91 [email protected]

Nasze biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00.