Japonia oczami turysty

Japonia oczami turysty - Osaka

Japonia zachwyca i zadziwia jednocześnie turystów z całego świata. Jest to kraj wyraźnie inny, co znajduje swoje odzwierciedlenie w zwyczajach Japończyków, ich kulturze i typowych zachowaniach.  Z pewnością jest to jeden z powodów, dla których Kraj Kwitnącej Wiśni przyciąga nas jak magnes i staje się pożądanym celem podróży.  Co warto wiedzieć, wybierając  się na wycieczkę do Japonii.

Niektóre zachowania Japończyków mogą nas nieco szokować. Wystarczy wspomnieć choćby ustępowanie miejscach w środkach komunikacji publicznej osobom starszym lub kobietom w ciąży – w Japonii po prostu nie ma takiego zwyczaju. Obowiązuje prosta i skuteczna zasada kto pierwszy, ten lepszy. Nie praktykuje się również w Japonii dość powszechnie (jeszcze) stosowanej u nas zasady panie przodem, zatem przepuszczanie kobiet jako pierwszych w drzwiach lub otwieranie przed nimi drzwi może być postrzegane jako co najmniej dziwnie. Jeżeli już wybierzesz się na wycieczkę do Japonii, możesz w tym kontekście zachowywać się dosyć egoistycznie. Na pewno nie zostanie to źle odebrane.

Ukłon jest tradycyjnym japońskim wyrazem szacunku, najczęściej podczas powitań i pożegnań.

Pamiętaj o ściągnięciu butów zawsze, gdy wchodzisz do czyjegoś mieszkania lub do świątyni. W butach nie chodzi się również po tatami – grubych matach, którymi czasem wykłada się podłogi. Możesz je spotkać w niektórych hotelach czy schroniskach, ale również – w restauracjach i tradycyjnie utrzymanych punktach gastronomicznych. Urlop w Japonii może też obfitować w zabawne sytuacje –  w niektórych miejscach, m.in. w schroniskach i hotelach znajdziesz swoisty rodzaj obuwia zmiennego, przed wejściem do ubikacji. Jeżeli zechcesz skorzystać z toalety, w celu zachowania higieny, powinieneś zmienić buty na znajdujące się tam klapki. Z polskiego punktu widzenia jest to dość wątpliwa zasada zachowania higieny... ale co kraj, to obyczaj.

W japońskich restauracjach nie funkcjonuje pojęcie napiwku, a wyższa opłata za zamówione dania może być uznana za nietakt lub nawet obrazę.

Dobrze wiedzieć, że kultura japońska należy do kultur mało kontaktowych, a Japończycy są raczej zdystansowani. Unikaj więc bezpośredniego kontaktu wzrokowego oraz gestów powitalnych naruszających sferę osobistą. Adresat może czuć się mocno zakłopotany. Warto natomiast dodać, że Japończycy są bardzo uczynni, uprzejmi i pomocni, do takiego stopnia, że chcą pomóc, nawet jak czegoś nie wiedzą. Bądź czujny, pytając się o drogę, pozwolenia lub zdobywając innego rodzaju istotne informacje turystyczne i najlepiej sprawdzaj je w kilku miejscach.  Dzięki temu Twoja wycieczka do Japonii stanie się wspaniałą, niezapomnianą przygodą.

Odsłony: 763

Centrum Podróży Przy Skarpie

ul. Sienkiewicza 51, Grodzisk Mazowiecki 22 734 50 90 22 734 50 91 [email protected]

Nasze biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00.